Ražotājiem

Ievārījumu sezonas aktualitātes

15.07.2015

Vasara ir karstākais saldās vielas izmantošanas laiks. Otra cukura svarīgākā īpašība pēc saldināšanas ir tieši tā spēja saglabāt augļus un ogas ievārījumos. Cukuru lietojam kā galveno konservantu, saglabājot ogu ražu ziemai. Pēc vecmāmiņu metodes vārītos ievārījumos cukuru uz ogām jāliek attiecībā 1:1, un tas nodrošina, ka ievārījums glabāsies līdz pat pavasarim.

 

 Ievārījumu vārot, it īpaši ar parasto balto cukuru, ļoti svarīgi ir ne tikai cukura daudzums, bet arī citi faktori – tīrs ūdens, sterilas burkas, un svaigas nebojātas ogas. Konservēšana nepiedod paviršību, un drīz vien atklāsies, ja saimniece bijusi ne pārāk akurāta un uzmanīga. Jebkuri mikroorganismi, kas saldajā vidē var sākt vairoties, „uzspridzinās” visu vasarā sūri grūti veikto darbu. Tādēļ ir svarīgi arī, cik labu cukuru izmantojam. Baltais cukurs tieši tādēļ ir balts, ka ir attīrīts no piemaisījumiem, kas varētu traucēt konservēšanas procesam. Ja cukurs ir brūngans, tas nozīmē, ka tas nav labi attīrīts. Baltais cukurs, ja pavērosiet, patiesībā nav baltā krāsā. Cukura kristāli ir caurspīdīgi, bet tā šķautnes, atstarojot gaismu dažādos leņķos, rada baltās krāsas efektu. Galu galā, arī tējā izšķīdinot cukuru, tā nepaliek baltāka, vai ne?

 

Daudzas saimnieces ir iecienījušas speciālo Dansukker Ievārījumu cukuru, kam pievienots no citrusaugļiem iegūtais pektīns. Īstenībā pektīnu satur visi augļi un ogas – citi vairāk, citi - mazāk. Zemenēs un ķiršos tā ir nedaudz, tādēļ ievārījums bez pektīna mēdz būt pašķidrs. Savukārt citās ogās, piemēram, jāņogās, pektīna ir ļoti daudz, tādēļ no tām viegli pagatavot biezu marmelādi. Pektīns ir dabisks augu valsts produkts, tāpat kā cukurs no cukurbietēm. Dansukker Ievarījuma cukurā ir pievienots pektīns no citrusaugļiem. Tas ļauj cukura daudzumu ievārījumā samazināt uz pusi, bet vārīt ievārījumu tikai 5 minūtes. Tādēļ ogas labāk saglabā savu aromātu, izskatu un vitamīnus, labāk uzglabājas un saglabā savu dabisko krāsu. Arī svara vērotājām Ievārījumu cukurs ir aktuāls, jo ar to vārīts ievārījums satur krietni mazāk kaloriju, ir diētiskāks un veselīgāks. Ar pektīnu ievārījums sarecē gluži kā marmelāde. Tas ir īpaši svarīgi, vārot zemenes un arī citas ogas, kurās pektīna nav tik daudz.

 

Pēdējo gadu jaunums ir Marmelādes cukurs, kuru nepieciešams pievienot ogām attiecībā tikai 1 kg cukura uz 3 kg ogu. Šim cukuram pievienots vēl vairāk pektīna, tādēļ to vajag mazāk. Tomēr, ja vēlies ievārījumu biezāku un saldāku, vari cukura daudzumu mazliet palielināt.

 

Ir svarīgi atcerēties, ka Ievārījuma un marmelādes cukurs nekādā veidā nav piemērots karsto dzērienu saldināšanai. Pirmkārt, tas tomēr ir dārgāks produkts un ekonomiski atmaksāsies, ietaupot cukura daudzumu konservēšanā. Otrkārt – tādēļ, ka pektīnam piemīt īpašība atdziestot sarecēt. Tādēļ var gadīties, ka ar izbrīnu konstatējat želejas gabaliņus savā padzisušajā kafijā.

 

Novēlam ražīgu vasaru!

Pasākumā izmantotie cukuri: