Ražotājiem

Skābais kārums rabarbers

16.05.2017

Tautas medicīnas zinātāji saka, ka rabarberi uzlabojot garastāvokli, nostiprinot kuņģa–zarnu traktu, veicinot aknu darbību, uzlabojot apetīti, mazinot slāpes un novēršot sliktu dūšu. Tie attīrot asinis un palīdzot sirds mazspējas gadījumā. Mēs domājam, ka rabarberus būtu jāēd ne tikai veselības dēļ, bet arī, lai palutinātu savas garšas kārpiņas un izbaudītu dabas garšas dažādību.


Rabarbers ir viens no pirmajiem pavasara vitamīnu avotiem. Lai izvairītos no skābuma, daudziem patīk rabarberus svaigā veidā ēst, vienkārši apmērcējot vai pārkaisot ar cukuru. Rabarberus plaši izmanto ne tikai svaigā, bet arī pārstrādātā veidā - ne tikai saldajos un kūkās, - tie lieliski mīkstina gaļu marinādē, papildina garšas un apjomu mērcēs, dzērienos un ievārījumos.


Jāņem vērā: rabarberos pēc brieduma sasniegšanas (apmēram vasaras saulgriežos) sāk veidoties pastiprināts skābeņskābes daudzums. Tā organismā reaģē ar kalcija sāļiem, veidojot nešķīstošus savienojumus – oksalātus, kas kuņģa – zarnu traktā traucē kalcija uzsūkšanos un  kristalizētā veidāvar  nogulsnēties urīnkanālos un nierēs. Tiesa, nierakmeņi veidojas tikai tad, ja vienlaicīgi ir arī problēmas ar kalcija vielmaiņu organismā.


Kā izvairīties no skābeņskābes:
•    Visvairāk oksālskābes ir rabarberu lapās un mizā, tāpēc rabarberus pirms lietošanas nomizo, bet lapas uzturā neizmanto.
•    Dod priekšroku sarkano šķirņu rabarberiem, jo zaļo šķirņu rabarberu kātos ir vairāk oksālskābes nekā sarkano šķirņu rabarberos.
•    Skābeņskābes daudzums ievērojami mazinās, rabarberus termiski apstrādājot - rabarberus applaucē vai apvāra ūdenī un ūdeni nokāš.
•    Oksālskābes negatīvo iedarbību var mazināt, rabarbera ēdienus papildinot ar pienu vai piena produktiem, piemēram, gatavojot vaniļas pudiņu ar rabarberiem, uzpūteni, pienā vārītus rīsus vai mannas desertu ar rabarberiem.
•    Visu rabarberu ražu izmanto un pārstrādā līdz Jāņiem. Ko neizmanto svaigā veidā, ievārījumos vai čatnijos, to nomizo, sasmalcini un liec saldētavā.

 

Garšvielas, kas labi sader ar rabarberu ēdieniem, ir citrons, kanēlis un ingvers, kā arī muskatrieksts.

 

Ņem vērā! Rabarberos esošā skābeņskābe reaģē ar alumīniju un rūsējošām metāla daļām, veidojot neveselīgus ķīmiskus savienojumus, tādēļ rabarberu ēdiena gatavošanas laikā nav ieteicams izmantot aumīnija traukusun alumīnija foliju.

 

Uzziņai: Rabarbers ir daudzgadīgs lapu dārzenis. Tā audzēšana neprasa īpašas prasmes, bet labos augšanas apstākļos tas var nest ražu pat 10-15 gadus, ik gadu saražojot pat līdz 40 kg skābenās masas, tāpēc, ja vien jums pieder kāds stūrītis zemes – iesakām! – stādiet rabarberus! Rabarbera kātos ir daudz minerālvielu - kālijs, kalcijs un fosfors, kā arī C, P un PP vitamīni. 100 gramos rabarbera ir 14 kilokalorijas.

Pasākumā izmantotie cukuri: