Ražotājiem

2 bildes

Ziemassvētku piparkūku namiņš

16.11.2018

Pastāstīsim, kā pareizi izgatavot skaistu un izturīgu piparkūku namiņu Ziemassvētku dekoriem.
 
Namiņa trafaretu atradīsi te, bet pilnu gatavošanas gaitu uzmanīgi lasi zemāk! 
 
Ziemassvētku namiņu var izcept un uzbūvēt arī no iegādātas, jau gatavas piparkūku mīklas, taču mēs iesakām pagatavot mīklu pašam. To izdarīt nemaz nav sarežģīti, bet Ziemassvētku aromāts, kas rodas mīklas gatavošanas procesā, ir neaizstājams. Mīklu sagatavo iepriekšējā dienā vai pat vēl ātrāk, - tad mīkla cept mazāk deformēsies un būs garšīgāka.
 
Piparkūku mīkla
750 g miltu
150 g sviesta
230 g Dansukker Muscovado vai Demerara cukura (gaumes jautājums, bet ar Muscovado mīkla būs blīvāka, bet ar Demerara - kraukšķīgāka.
370 g Dansukker tumšā sīrupa
2 olas
30 g piparkūku garšvielu maisījuma
2 g cepamā pulvera
Atšķirībā no parasto piparkūku mīklas, šajā receptē izmantots mazāk cepamā pulvera un taukvielu, lai namiņa detaļas būt stingrākas un mazāk trauslas.
Tumšo sīrupu, cukuru un sviestu uz lēnas uguns uzvāra un noņem no plīts. Masā iemaisa garšvielas un 2/3 miltu. Samaisa vijīgā masā un atdzesē līdz 20 °C. Pievieno olu un iemaisa atlikušos miltus, kas izsijāti kopā ar cepamo pulveri. Samīca mīklu un novieto ledusskapī uz vismaz 24 stundām.
 
Namiņa detaļas
Pievienotajā šablonā atradīsi visas namiņam nepieciešamās detaļas:
  • 2 sānu sienas
  • 1 gala siena ar durtiņām un lodziņu
  • 1 gala siena ar 2 lodziņiem
  • 2 jumta daļas
  • 1 durtiņas
  • 14 logu slēģi
  • 4 skursteņa skaldnes
Pamatne jāizgriež atbilstoši izraudzītajam novietošanas veidam – uz dēlīša, paplātes vai citur. Piparkūku pamatnei jābūt vismaz 18x15 cm lielumā.
Papildus no piparkūku mīklas vari izgatavot arī citas rotājumu detaļas – mēnestiņu, zvaigznītes, sētiņu, eglītes u. c.
 
Detaļu izgatavošana
Mīklu izveltnē 0,5 cm biezumā uz silikona paliktņa vai galda, kas pārkaisīts ar miltiem. Izvieto no šablona izgrieztās detaļas un pārliek tās uz plāts, kas pārklāta ar cepampapīru. Lielās detaļas cep atsevišķi no mazajām, jo to cepšanas ilgums ir ilgāks. Sagatavotās formas var pārsmērēt ar sakultu olu. 
Detaļas cep 180 °C temperatūrā apmēram 6-10 minūtes, atkarībā no detaļu izmēra. Ja cepšanas laikā formu malas deformējas, tās aplīdzina ar rīves palīdzību, pielīdzinot šablona izmēriem. Mazos defektus piesegs, dekorējot namiņu ar pūdercukura glazūru.
 
Pūdercukura glazūra
1 olas baltums
200-250 g pūdercukura (atkarībā no olas lieluma)
3 pilieni citrona sulas
 
Olas baltumu sakuļ vieglās putās. Turpinot putošanu, pamazām pievieno izsijātu pūdercukuru. Puto līdz veidojas stingras putu galotnītes, orientējoši 5-10 minūtes. Beigās pievieno mazliet citrona sulas. Gatavu glazūru liec dekorēšanas tūtiņā vai pabiezā polietilēna maisiņā, nostiprini aizdari ar klipsi vai mezglu. Tūtiņas galiņu nogriez tikai pirms pašas dekorēšanas. Sākumā labāk nogriezt mazāku diametru, pēc vajadzības caurumiņu palielinot. Glazūru tūtiņā vari uzglabās vairākas dienas vēsumā.
 
Ņem vērā!
 Olas baltumam jābūt ļoti svaigam un vēsam.
 Putošanu ieteicams veikt bļodā ar apaļu dibenu.
 Traukiem un putošanas slotiņām jābūt ideāli tīriem un sausiem. 
 Olas baltums nedrīkst nonākt saskarē ar taukiem, ne uz trauka malas, nedz, sajaucoties ar dzeltenumu.
Ar pūdercukura glazūru mājiņu var gan dekorēt, gan salīmēt. Līmējot ar pūdercukura glazūru, jārēķinās, ka katra līmējuma vieta žūs daudz ilgāk, nekā ar karsto karameli līmējot, taču darbošanās būs daudz drošāka un piemērota maziem bērniem.
Karstā karamele 
Balto cukuru ber uz pannas vai katliņā. Pievieno nedaudz ūdens (1 tējkarote uz 100 g cukura) un lēnām karsē, ar maisīšanu kontrolējot procesu. Kad viss cukurs izkusis, to izmanot namiņa līmēšanai. 
 
Cukura namiņa būvniecība
 
1. vispirms guļus stāvoklī pie sienām pielīmē slēģus un durtiņas. 
2. salīmē sānus. 
3. salīmē skursteni
4. pielīmē jumtu
5. uzliek skursteni
6. dekorē jumtu un pārējās detaļas.
 
Uzmanību!
Karamele ir ārkārtīgi karsta, tāpēc darbojoties ar to, jāievēro vislielākā piesardzība! Tā arī ātri sacietē, tāpēc līmēšanas procesam jānotiek precīzi un veikli.
 
Padoms!
Uztaisi mājiņai karameļu lodziņus! Novieto sienas paneli uz silikona paliktņa un logu ailas piepildi ar karstu karameli. Pēc 5 minūtēm karamele ir sastingusi, un detaļu var atdalīt no silikona.

Pasākumā izmantotie cukuri: